Instalacja Apple HomeKit

Ekosystem HomeKit może wydawać się zniechęcający i mylący, jeśli nie znasz produktów inteligentnego domu, ich funkcjonalności i korzyści, ale rozpoczęcie pracy jest w rzeczywistości dość proste. Poznanie tajników HomeKit po konfiguracji wymaga trochę wysiłku, ale nie jest to trudny proces, a posiadanie połączonej elektroniki, która może ze sobą współpracować i być zautomatyzowana, może zaoszczędzić czas i naprawdę usprawnić Twoje życie.

Jako firma oferująca pełen zakres usług związanych z Apple wspieramy również użytkowników z instalacją HomeKit. Jeśli chcesz się dowiedzieć wcześniej na czym ten system polega, zapraszam do artykułu poniżej:

Co to jest HomeKit?

HomeKit to platforma inteligentnego domu firmy Apple, która umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami domowymi podłączonymi do Internetu — od termostatów i wtyczek po rolety okienne, żarówki i inne — za pomocą urządzeń firmy Apple.

W dzisiejszych czasach coraz więcej produktów jest podłączonych do Internetu, dlatego słyszałeś wyrażenie  „Internet rzeczy”. Internet rzeczy to myląca mieszanka „inteligentnych” produktów, które łączą się z Internetem i mogą być kontrolowane przez szereg różnych platform, od Amazon Alexa przez Google Home po Samsung SmartThings.

HomeKit to rozwiązanie IoT „Internet of Things” firmy Apple, które łączy inteligentne akcesoria obsługujące HomeKit w sposób, który pozwala obsługiwać je za pomocą produktów Apple.

Co możesz zrobić z HomeKit

HomeKit nie jest produktem ani oprogramowaniem; to struktura, która łączy ze sobą produkty inteligentnego domu i dodaje nowe możliwości urządzeniom, takim jak oświetlenie, zamki, kamery, termostaty, wtyczki i inne. HomeKit umożliwia sterowanie inteligentnymi produktami domowymi za pomocą aplikacji na iPhonie, iPadzie lub Macu lub prostych poleceń głosowych Siri.

Chociaż sterowanie inteligentnymi produktami domowymi za pomocą „Siri” lub „iPhone” jest wygodne, prawdziwa magia HomeKit pojawia się, gdy masz wiele produktów obsługujących HomeKit, ponieważ możesz sterować nimi wszystkimi jednocześnie za pomocą scen lub skonfigurować automatyzację, aby aktywowały się automatycznie.

Możesz na przykład stworzyć scenę „Dobranoc”, która upewnia się, że drzwi są zamknięte, zamyka garaż, wyłącza światła, obniża termostat, a następnie włącza lampkę nocną po wykryciu ruchu. Dzięki automatyzacji możesz ustawić poszczególne urządzenia HomeKit tak, aby włączały się lub wyłączały w określonych godzinach, lub możesz ustawić całe sceny, takie jak wspomniana scena „Dobranoc”, która ma się włączać o określonej godzinie.

Konfiguracje, sceny i automatyzacja HomeKit mogą być tak złożone lub tak proste, jak chcesz, a teraz, gdy HomeKit jest już dostępny piąty rok, dostępne są wszystkie rodzaje produktów HomeKit. Przy odrobinie czasu i pieniędzy możesz mieć cały ekosystem inteligentnego domu, który jest usprawniony, zautomatyzowany i łatwy do kontrolowania.

Konfigurowanie HomeKit

Rozpoczęcie korzystania z HomeKit jest tak proste, jak zakup dowolnego urządzenia obsługującego HomeKit, niezależnie od tego, czy jest to inteligentna wtyczka, żarówka, głośnik AirPlay 2, Apple TV, HomePod, HomePod mini, termostat czy coś innego.

Stamtąd otwórz aplikację „Dom”, która jest wstępnie zainstalowana na wszystkich urządzeniach z systemem iOS. Stuknij przycisk „Dodaj akcesoria”, który znajduje się na głównym ekranie aplikacji Home, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, gdy otworzy się na tylną kamerę.

Wszystkie produkty HomeKit są wyposażone w kod QR HomeKit, który należy zeskanować za pomocą aparatu. Skanowanie kodu HomeKit dodaje urządzenie do platformy HomeKit, a następnie możesz wykonać kilka dodatkowych kroków, aby przypisać je do pokoju, co jest niezbędne do zorganizowania urządzeń HomeKit.

Jak łączą się urządzenia HomeKit

Urządzenia HomeKit łączą się z konfiguracją HomeKit przez Bluetooth, Wi-Fi, Thread lub koncentrator, który łączy się z Wi-Fi. Wiele urządzeń HomeKit w Stanach Zjednoczonych korzysta z Wi-Fi lub łączy się z koncentratorem przez Wi-Fi. Na przykład żarówki Hue wykorzystują koncentrator, a inteligentne światła innych marek, takie jak LIFX, korzystają z Wi-Fi.

Istnieje kilka urządzeń, które łączą się przez Bluetooth, a w przypadku urządzeń Bluetooth warto zauważyć, że do rozszerzenia łączności potrzebne będą domowe koncentratory, w przeciwnym razie zasięg połączenia może być raczej ograniczony. Koncentratory domowe obejmują „Apple TV”, „iPad” i HomePod. Pojawia się również nowy protokół „Wątek”, który płynniej łączy Twoje urządzenia bez potrzeby opóźnień Wi-Fi lub Bluetooth.

Rodzaje urządzeń HomeKit 

Na rynku dostępne są wszystkie rodzaje urządzeń HomeKit, niektóre z nich są bardziej wydajne niż inne. Dostępne są następujące kategorie HomeKit:

 • Światła
 • Przełączniki
 • Punkty sprzedaży
 • Termostaty
 • Rolety okienne
 • Wentylatory
 • Klimatyzatory
 • Nawilżacze
 • Oczyszczacze powietrza
 • Czujniki
 • Zamki
 • Kamery
 • Dzwonki do drzwi
 • Bramy garażowe
 • Zraszacze
 • Głośniki
 • Routery
 • Telewizory

Apple prowadzi pełną listę urządzeń kompatybilnych z HomeKit na swojej stronie internetowej, wraz z linkami, więc jest to najlepsze miejsce, aby uzyskać przegląd wszystkich różnych urządzeń HomeKit, które możesz umieścić w swoim domu.

Inteligentne urządzenia domowe, które są kompatybilne z HomeKit, będą miały etykietę „Works with Apple Homekit” na opakowaniu, aby było jasne, że obsługują HomeKit.

Wymagania HomeKit

Korzystanie z HomeKit wymaga iPhone’a, iPada lub iPoda touch z najnowszą wersją iOS, a także co najmniej jednego urządzenia obsługującego HomeKit.

Korzystanie z aplikacji Dom na komputerze Mac wymaga systemu macOS Mojave lub nowszego, a do sterowania urządzeniami poza domem wymagany jest Apple TV, iPad, HomePod lub HomePod mini, aby służyć jako Home Hub.

Sposoby kontrolowania urządzeń HomeKit

Wspaniałą rzeczą w HomeKit są niezliczone sposoby kontrolowania urządzeń kompatybilnych z HomeKit.

Możesz używać poleceń głosowych „Siri” na iPhonie, iPadzie, iPodzie touch, Macu, Apple Watch, HomePod lub Apple TV, aby poprosić „Siri” o wykonanie zadań HomeKit.

Urządzeniami można sterować ręcznie w aplikacji Dom lub w aplikacji dołączonej do urządzenia. Każde urządzenie HomeKit będzie miało aplikację do pobrania ze sklepu iOS App Store, która umożliwia sterowanie nim.

Możesz także kupić urządzenia przyciskowe z obsługą HomeKit, które służą jako piloty do fizycznej aktywacji scen HomeKit, a także są przełączniki do sterowania produktami HomeKit, takimi jak światła.

Bezpieczne wideo HomeKit

Firma Apple w iOS 13 wprowadziła HomeKit Secure Video, interfejs API, który używa iPada, Apple TV lub HomePod do analizowania wideo zarejestrowanego przez zgodne inteligentne kamery domowe bezpośrednio w Twoim domu.

Kanały wideo są szyfrowane od końca do końca i przesyłane do iCloud, co oznacza, że ​​sam możesz oglądać materiał wideo bez ryzyka, że ​​hakerzy uzyskają do niego dostęp. Wielu producentów kamer, w tym Eufy, Eve i Logitech, zadebiutowało z kamerami ‌HomeKit Secure Video‌.

Korzystanie z „HomeKit Secure Video” wymaga płatnego planu „iCloud”, którego cena zaczyna się od 0,99 USD miesięcznie. Plan 50 GB 0,99 USD umożliwia podłączenie jednej kamery „HomeKit Secure Video”, a plan 2,99 USD miesięcznie pozwala na podłączenie do pięciu kamer. Z planem 9,99 USD miesięcznie możesz podłączyć nieograniczoną liczbę kamer wideo ‌HomeKit Secure Video‌, a przy wszystkich tych planach żaden z przechowywanych materiałów wideo nie jest wliczany do pamięci w ‌iCloud‌.

Bezpieczeństwo i prywatność

Bezpieczeństwo i prywatność to tematy, które Apple traktuje poważnie, dlatego każdy producent, który tworzy urządzenie kompatybilne z HomeKit, musi przestrzegać wytycznych Apple dotyczących bezpieczeństwa, lepiej zapewniając, że Twoje urządzenia są bezpieczne przed hakerami.

Zaangażowanie Apple w ochronę prywatności i wymaganie, aby produkty HomeKit były bezpieczne, uspokajają w czasach, gdy nasze domy są wypełnione inteligentnymi urządzeniami, które nas słyszą i widzą. Przez długi czas Apple wymagało, aby wszystkie produkty HomeKit zawierały sprzętowy koprocesor uwierzytelniania HomeKit do certyfikacji HomeKit, a wiele urządzeń HomeKit nadal to oferuje. W 2017 roku Apple zaczął zezwalać producentom na uzyskanie certyfikatu HomeKit z uwierzytelnianiem opartym na oprogramowaniu, ale w rezultacie HomeKit jest nie mniej bezpieczny.

Wszystkie urządzenia HomeKit korzystają z tych samych funkcji bezpieczeństwa, w tym pełnego szyfrowania, jednorazowych kluczy szyfrowania i uwierzytelniania dwukierunkowego (Apple weryfikuje Twoje urządzenie HomeKit, a Twoje urządzenie HomeKit weryfikuje Twoje urządzenie Apple) podczas łączenia się z konfiguracją HomeKit.

Na przykład kamera HomeKit wysyła strumienie wideo i audio bezpośrednio do urządzenia z systemem iOS, a te strumienie są szyfrowane przy użyciu losowo generowanych kluczy, aby uniemożliwić komuś przechwycenie twojego kanału wideo.

Wszystkie dane HomeKit przechowywane na Twoich urządzeniach są w pełni zaszyfrowane, a synchronizacja HomeKit między urządzeniami odbywa się za pośrednictwem pęku kluczy „iCloud” i „iCloud”, z których oba mają własne zabezpieczenia. Apple musi również zatwierdzić każde urządzenie, które otrzyma etykietę HomeKit. Krótko mówiąc, Apple pracowało nad tym, aby HomeKit był bezpieczną platformą inteligentnego domu, której ludzie mogą zaufać.

HomeKit nie jest jednak pozbawiony błędów i pojawiły się pewne problemy z bezpieczeństwem. W grudniu 2017 r. wyszedł błąd t Akcesoria HomeKit narażone na nieautoryzowany dostęp, ale Apple szybko to naprawił.

Dla zainteresowanych szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa HomeKit są dostępne w Przewodniku bezpieczeństwa iOS firmy Apple i warto je sprawdzić, jeśli masz obawy dotyczące bezpieczeństwa korzystania z inteligentnych urządzeń domowych. [PDF]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.