Przewodnik po najczęstszych problemach z urządzeniami Apple

Zalany sprzęt

Sprzęt po zalaniu może być uratowany i dalej działać sprawnie przez bardzo długi czas. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do serwisu po zalaniu, żeby naprawa była możliwa i koszty były jak najmniejsze. Przygotowaliśmy dla Was porady, w których wyjaśnimy jakie działania pomogą, a jakie zaszkodzą zalanemu urządzeniu.

  • Sprzęt po zalaniu musi jak najszybciej zostać wyłączony. Jeżeli to możliwe wyjmujemy z iPhone baterię. W przeciwnym wypadku wyłączamy sprzęt i czekamy, aż bateria sama się rozładuje. Nie próbujemy włączać urządzenia, podłączać zasilacza, w przypadku telefonu lub tabletu nie podłączać go do komputera.
  • Rozładowana bateria nie powoduje już zwarcia i dlatego, jeżeli bateria szybko się wyładowała, to uszkodzenia wynikające z wystąpienia zwarcia nie powinny być katastroficzne. Największym błędem jest podłączenie ładowarki do telefonu i sprawdzenie czy może jednak telefon działa. Jeśli w telefonie występuje zwarcie, nie jest on w stanie wyładować prądu podawanego z zasilacza. Właśnie ten błąd najczęściej doprowadza do największych zniszczeń w zalanym urządzeniu.
  • Wsadzenie telefonu do ryżu w żaden sposób nie poprawi stanu sprzętu, jest to tylko i wyłącznie mit internetowy. Ryż nie ma tak dużej higroskopijności, aby poradził sobie z cieczą w środku zamkniętego sprzętu.
  • Wrogiem zalanego telefonu jest także postępująca korozja, powstała w wyniku wyschnięcia cieczy i osadzenia się jej pozostałości na elementach elektronicznych. Dlatego im szybciej dostarczymy takie urządzenie do serwisu, tym większe szanse, że uda się je naprawić niewielkim kosztem, a po samej naprawie będzie ono działało długo i bezproblemowo.
  • Nie wolno suszyć telefonu suszarką, na słońcu czy na grzejniku. Suszenie przyspiesza procesy korodowania, a przez to zniszczenia stają się większe.

Touch ID

Przycisk Home jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów iPhone’a (lub iPada), dlatego jego zużywanie następuje stosunkowo szybko. Oczywiście w wielu egzemplarzach iPhone’ów przycisk ten działa prawidłowo, aż do wymiany telefonu, jednak coraz częściej konieczna jest wymiana przycisku. Należy pamiętać, że w przypadku iPhone’a z Touch ID, wymiana przycisku Home będzie wiązała się z utratą tej funkcji. Cena wymiany przycisku Home nie jest wysoka, zwłaszcza w porównaniu do detalicznej ceny iPhone’a lub iPada.

Niedziałający i niepotrzebny Antywirus

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników zaczyna się obawiać wirusów na komputerze i starają się chronić swoje urządzenie, instalując różne programy antywirusowe. Użytkownicy instalują różne oprogramowanie antywirusowe jak na system Windows jak i na iOS, zapominając o tym, że iOS zostaje nadal najbezpieczniejszym systemem. Użytkownicy niepotrzebnie wydają swoje pieniądze kupując bezużyteczny program, który nie przynosi korzyści, a tylko spowolnia urządzenie.

2 opcje naprawy ekranu – regeneracja ekranu lub wymiana na nowy

Nasi serwisanci zajmują się uszkodzeniami telefonów obejmującymi pojedyncze pęknięcie szybki, uszkodzenia ekranu (np. rozlanie matrycy) oraz niedziałający dotyk. Jeżeli masz stłuczone szkło, ale dotyk nadal działa,  wystarczy zregenerować ekran (wymiana potłuczonej szybki). Regeneracja trwa około 6 godzin, ale kosztuje mniej niż wymiana ekranu na nowy. Jeżeli regeneracja ekranu nie jest możliwa, możemy zamontować w urządzeniu nowy oryginalny przedni panel.

Wprowadzenie iPhone X i wyżej w tryb DFU

  • podłączamy iPhone’a do komputera przy pomocy kabla Lightning;
  • uruchamiamy iTunes;
  • wyłączamy telefon;
  • wciskamy przycisk Power i trzymamy go przez trzy sekundy;
  • nie puszczamy wspomnianego wyżej przycisku, trzymamy przycisk służący do obniżania głośności przez 10 sekund;
  • puszczamy przycisk Power, przy jednoczesnym dalszym trzymaniu przycisku głośności przez kolejne pięć sekund;
  • W programie iTunes powinien pojawić się odpowiedni komunikat o poprawnym wprowadzeniu iPhone X w tryb DFU.