Procesor M1 – rewolucja w komputerach

Był 10 listopada 2020 r., kiedy Apple ogłosiło swój pierwszy chip oparty na ARM przeznaczony dla komputerów Mac. Po tym, jak potwierdzono, że komputery Mac otrzymają SoC wyprodukowane przez Apple, wprowadzono układ M1 z obietnicą nie tylko ponownego stworzenia komputera Mac, ale także zmiany całej branży komputerowej. Rok później można śmiało powiedzieć, że Apple udało się to w 100%.

Platforma Apple Silicon została zademonstrowana na WWDC 2020 w czerwcu, kiedy Apple ogłosił, że wprowadza na komputery Mac tą samą technologię, którą można znaleźć w iPhonie i iPadzie.

Pożegnanie z firmą Intel

Po latach sprzedaży komputerów Mac z procesorami Intel firma Apple zdała sobie sprawę, że nie może już polegać na przestarzałej konstrukcji. Klienci chcą bardziej kompaktowych i wydajnych komputerów a stara architektura x86 nie pasuje do tych oczekiwań. Intel (lub ogólnie procesory x86) zużywają dużo energii i tracą znaczną wydajność pod dużym obciążeniem.

Jednocześnie urządzenia mobilne stały się tak szybkie jak komputery dzięki architekturze ARM, która jest wydajniejsza i zużywa mniej energii. Podczas gdy urządzenie tak cienkie i lekkie jak iPad było w stanie bez wysiłku renderować wideo 4K, komputery Mac z procesorem Intel nie radziły sobie tak szybko z intensywnymi zadaniami. W ostatnich latach stało się jasne, że nadszedł czas, aby przenieść architekturę ARM z urządzeń mobilnych na komputery.

Narodziny M1

Chip M1 był obietnicą Apple zmiany wszystkiego, co wiedzieliśmy o komputerach. Dzięki 8-rdzeniowemu procesorowi, maksymalnie 8-rdzeniowemu procesorowi graficznemu i 5-nanometrowemu procesowi projektowania, M1 okazał się małym, ale niezwykle wydajnym chipem, który może zrobić wszystko.

Apple zawsze wyjaśniało, że chip M1 został zaprojektowany dla laptopów takich jak MacBook Air. Okazał się jednak tak dobry, że szybko włączono go do MacBooka Pro, Maca mini, a nawet iMaca. Apple miało rację. Testy wykazały, że komputery Mac z układem M1 są znacznie szybsze niż ich poprzednicy z procesorami Intela.

Ale sama wydajność to nie wszystko. M1 okazał się również niezwykle energooszczędny. Apple obiecywał laptopy z nawet 20 godzinami pracy na baterii dzięki nowemu chipowi. Wprowadzając takie komputery, Apple na zawsze zmieniło komputery.

M1 zmienił wszystko

Nie minęło dużo czasu, zanim wszyscy mogli zobaczyć, jak dobry jest chip M1. Moc układu M1 stawia go na równi z zaawansowanymi procesorami, takimi jak Intel Core i9, ale tym razem w 13-calowym MacBooku lub ultracienkim komputerze stacjonarnym typu „wszystko w jednym”, takim jak nowy iMac. To jak posiadanie super wydajnego komputera w maleńkim pudełku.

Teraz nie sposób nie pomyśleć, że Intel MacBook Pro to przestarzały komputer. Nie jest tak szybki, mocno się nagrzewa, a bateria nie wystarcza na dłużej niż pięć godzin. Dla porównania, nowy MacBook Air może pozostać odłączony od zasilania przez cały dzień, podczas gdy używamy go do ciężkich zadań.

Przyszłość Apple Silicon

Niedawno Apple wprowadził układy M1 Pro i M1 Max, które są wariantami układu M1 z mocniejszym procesorem i GPU. Imponujące jest to, że nowe układy sprawiają, że MacBook Pro 2021 radzi sobie lepiej niż Mac Pro w niektórych zadaniach.

W tym momencie nie można nie myśleć o chipach Apple Silicon jako o czymś, co zmieniło branżę komputerową. Gdyby ktoś powiedział mi kilka lat temu, że będziemy mieli MacBooka tak potężnego jak Mac Pro, prawdopodobnie bym w to nie uwierzył – a jednak właśnie się to wydarzyło.

Przyszłość jest teraz niezwykle obiecująca. Plotki sugerują, że Apple pracuje nad kolejnym nowym chipem Apple Silicon, tym razem nad zaktualizowaną wersją Maca Pro. Oczekuje się, że ten chip będzie wyposażony w procesor o maksymalnie 40 rdzeniach z procesorem graficznym o maksymalnie 128 rdzeniach. Jeśli te plotki okażą się prawdziwe (a wierzę, że tak się stanie), będzie to gra końcowa dla wszystkich konkurentów Apple w branży komputerowej.

Tak jak Macintosh i iMac były ważnymi elementami w historii komputerów, chip M1 i platforma Apple Silicon będą miały swój rozdział w historii firmy Apple.