6 wskazówek, jak chronić komputer Mac przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem

Dziś cyberprzestępczość to wojna totalna. Hakerzy i twórcy złośliwego oprogramowania nieustannie próbują znaleźć nowe sposoby penetracji i infekowania komputera, urządzenia mobilnego lub dowolnego innego systemu, z którym można połączyć się z Internetem. Musisz być stale czujny i chronić swoje urządzenie przed jak największą liczbą zagrożeń. W tym artykule poznasz najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa komputerów Mac, które zapewnią ochronę Twojego systemu przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

1) Regularnie sprawdzaj aktualizacje

Złośliwe pliki są stale tworzone i dystrybuowane za pośrednictwem sieci cyberprzestępczych. Najnowszy system operacyjny może powstrzymać te złośliwe pliki przed dostaniem się do urządzenia, ale nie może powstrzymać złośliwego oprogramowania, które jest już w systemie. Każdego dnia miliony ludzi odwiedzają złośliwe witryny, aby pobrać złośliwe pliki. Jeśli nie zaktualizujesz swojego systemu, sam prosisz się o kłopoty.

Tak więc pierwszą wskazówką dotyczącą bezpieczeństwa, którą musisz wiedzieć, jest to, że musisz aktualizować oprogramowanie. Jeśli tego nie zrobisz, przegapisz złośliwe pliki, które są tworzone każdego dnia. Co miesiąc powinieneś sprawdzać oprogramowanie pod kątem aktualizacji.

2) Czy używać oprogramowania antywirusowego?

Przez wiele lat większość użytkowników komputerów Mac zakładała, że ich komputery są bezpieczne przed wirusami atakującymi komputery PC. Przez chwilę to była prawda. Ale w dzisiejszych czasach źli aktorzy tworzą złośliwe oprogramowanie, które atakuje komputery Mac i może przejąć Twój komputer i ukraść Twoje osobiste informacje finansowe. Czy potrzebujesz oprogramowania antywirusowego na komputerze Mac, czy komputer ma wbudowaną ochronę antywirusową? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Czy komputery Mac mają wbudowane oprogramowanie antywirusowe?

Od 2009 roku firma Apple udostępnia XProtect, zastrzeżone oprogramowanie antywirusowe firmy Apple, na wszystkich komputerach Mac. XProtect skanuje wszystkie aplikacje i pliki w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania, korzystając z bazy danych zagrożeń, którą Apple aktualizuje codziennie. Jeśli XProtect wykryje złośliwe oprogramowanie w pliku lub aplikacji, powiadamia użytkownika i blokuje pobieranie. Ponieważ zagrożenia ciągle się zmieniają, narzędzie Mac Malware Removal Tool regularnie skanuje komputer, aby sprawdzić, czy nic nie przedostaje się poza XProtect. Jeśli narzędzie zidentyfikuje złośliwe oprogramowanie, powiadomi Cię i usunie niebezpieczne pliki.

Ogólnie rzecz biorąc, konstrukcja komputerów Mac ogranicza uszkodzenia powodowane przez złośliwe oprogramowanie. Komputery automatycznie poddają podejrzane pliki kwarantannie, co oznacza, że nie mogą uzyskać dostępu do krytycznego oprogramowania systemowego ani zmienić podstawowych funkcji komputera. Apple domyślnie włącza te funkcje, więc nie musisz się martwić o prawidłowe ustawienia.

Czy komputery Mac mają wbudowane zabezpieczenia?

Komputery Mac mają kilka wbudowanych funkcji zabezpieczeń zaprojektowanych w celu ochrony komputera i informacji przed atakami. Należą do nich oprogramowanie antywirusowe o nazwie XProtect i narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac. Ponadto komputery Mac chronią złośliwe oprogramowanie przed spowodowaniem zbyt dużych szkód za pomocą narzędzi, takich jak Execute Disable (XD), Randomization Layout Space Layoutization (ASLR) i System Integrity Protection (SIP), które działają w tle, aby uniemożliwić wirusom dostęp do krytycznych plików.1 Apple także codziennie aktualizuje komputery Mac o nowe informacje o wirusach, więc nie musisz czekać na następną poprawkę zabezpieczeń lub aktualizację oprogramowania, aby zachować ochronę.

Czy komputery Mac potrzebują oprogramowania antywirusowego?

Większość ekspertów ds. antywirusów zgadza się, że chociaż oprogramowanie zabezpieczające Apple jest dość dobre, nie jest niezawodne. XProtect nie identyfikuje tylu rodzajów potencjalnego złośliwego oprogramowania, co oprogramowanie antywirusowe innych firm, a luki w bibliotece złośliwych programów mogą narazić użytkowników na ryzyko.2 Częściowo problem polega na tym, że oprogramowanie w dużej mierze polega na identyfikowaniu i oznaczaniu złośliwego oprogramowania i wirusów przez Apple, a ponieważ Apple nie jest wyspecjalizowaną firmą zajmującą się bezpieczeństwem, nie śledzi prawie tylu zagrożeń, co produkty innych firm. Według Malwarebytes liczba poważnych ataków złośliwego oprogramowania wykrytych na komputerach Mac wzrosła o 61 procent w latach 2019-2020, podczas gdy odsetek złośliwego oprogramowania adware spadł, co jest niepokojącym trendem, który sugeruje, że instalowanie dedykowanego oprogramowania antywirusowego jest mądrą decyzją.

Jak sprawdzić, czy Twój komputer Mac jest zainfekowany?

Złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie reklamowe na komputery Mac może być dość podstępne. Oto kilka charakterystycznych znaków, które mogą wskazywać na infekcję:

Reklamy i wyskakujące okienka: Jeśli widzisz wyskakujące reklamy, gdy nie jesteś online, prawdopodobnie masz wirusa.
Nieoczekiwane spowolnienia: jeśli Twój Mac działał dobrze i jest teraz znacznie wolniejszy, możesz mieć problem z rękami.
Programy, których nie rozpoznajesz: Jeśli widzisz nowe ikony, których nie rozpoznajesz na ekranie głównym lub w folderze aplikacji, może to oznaczać infekcję potencjalnie niechcianym programem (PUP).
Przekierowanie przeglądarki: jeśli Twoja przeglądarka przenosi Cię do stron, których jej nie powiedziałeś, lub nawet przekierowuje ruch wyszukiwania przez inne wyszukiwarki, możesz mieć wirusa.
Zaszyfrowane pliki osobiste: Jeśli otrzymasz wiadomość, że Twoje pliki są zaszyfrowane, na Twoim komputerze może znajdować się oprogramowanie ransomware. Dowiedz się, jak zapobiegać oprogramowaniu ransomware.

Mity dotyczące złośliwego oprogramowania na komputery Mac

Wiele się zmieniło, odkąd komputery Mac po raz pierwszy pojawiły się na rynku, aby konkurować z komputerami PC, i niestety oznacza to, że niektóre błędne informacje i mity utknęły. Zdemaskujemy tutaj kilka kłamstw.

Mit 1: Komputery Mac są bezpieczne przed złośliwym oprogramowaniem

Hakerzy rzadziej atakowali komputery Mac, ponieważ nie były one tak popularne jak komputery PC. Teraz, gdy komputery Mac są bardzo popularne, a komputery PC mają lepszą ochronę, rośnie liczba złośliwego oprogramowania przeznaczonego dla komputerów Mac. W rzeczywistości oprogramowanie antywirusowe Malwarebytes poinformowało, że w 2019 r. wykryło średnio 9,8 wirusa na komputer Mac, w porównaniu z zaledwie 4,2 wirusa na przeciętnym komputerze z systemem Windows. W tym samym roku złośliwy program dla komputerów Mac był drugim najczęściej wykrywanym programem na świecie6, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że w grudniu 2020 r. komputery Mac stanowiły tylko 17 procent komputerów stacjonarnych na całym świecie. komputery stacjonarne, co sprawia, że ​​różnice w wykrywaniu złośliwego oprogramowania są jeszcze bardziej szokujące.7

Mit 2: Komputery Mac nie mają luk w oprogramowaniu.

Dzięki silnej reklamie firmy Apple wiele osób uważa, że ​​samo oprogramowanie Maca nie ma takich zabezpieczeń, jak system Windows. Jednak to nieprawda; na przestrzeni lat naukowcy zidentyfikowali tysiące luk.8

Mit 3: Złośliwe oprogramowanie nie może przejąć komputera Mac bez hasła.

Ponieważ komputery Mac wymagają hasła do zainstalowania oprogramowania, wiele osób uważa, że ​​są one bezpieczne przed złośliwym oprogramowaniem, o ile nie instalują niczego, co wygląda na nieznajome. Jednak w dzisiejszych czasach bardziej prawdopodobne jest zarażenie się, odwiedzając witrynę ze złośliwym kodem lub oglądając reklamę. Ponadto hakerzy znacznie lepiej radzą sobie z ukrywaniem złośliwego oprogramowania jako legalnych programów.

Wiele artykułów wychwala poszczególne rodzaje programów antywirusowych, często posiadając na stronie linki afiliacyjne do zakupu. Zapewne nie robią tego za darmo 🙂 Rzetelność takich artykułów pozostaje zatem mocno wątpliwa i finalną decyzję o zakupie takiego oprogramowania pozostawiamy Tobie.

3) Nie odwiedzaj podejrzanych witryn

Prawie każde złośliwe oprogramowanie i wirus ma witrynę internetową, której używa, aby pobrać plik lub zainfekować komputer. Wiele z tych witryn jest blokowanych przez programy antywirusowe i inne rodzaje oprogramowania zabezpieczającego. Ale wielu z nich nie. Po odwiedzeniu podejrzanej witryny system staje się podatny na infekcję. Musisz więc trzymać się z dala od tych witryn, jeśli chcesz chronić komputer Mac.

Istnieje wiele witryn internetowych wykorzystywanych przez hakerów i twórców złośliwego oprogramowania do tworzenia złośliwych plików. Strony te mają nazwy takie jak Torrents, Source, Cloud i wiele innych. Nigdy nie powinieneś odwiedzać tych witryn, chyba że szukasz tych typów plików. Gdy odwiedzisz którąkolwiek z tych witryn, zostaniesz poproszony o otwarcie pliku w niebezpiecznej witrynie. Gdy to zrobisz, Twój komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusem. Więc trzymaj się z dala od tych stron internetowych.

4) Utwórz kopię zapasową komputera Mac

Jeśli chodzi o ochronę komputera przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest utworzenie kopii zapasowej danych. Za każdym razem, gdy tworzysz nowy plik, powinieneś również utworzyć nową kopię zapasową tego pliku. Możesz nawet użyć aplikacji do utworzenia kopii zapasowej danych. Program antywirusowy może również tworzyć kopie zapasowe danych.

Jeśli pewnego dnia Twój komputer zostanie zainfekowany, możesz po prostu użyć pliku kopii zapasowej, aby odzyskać dane. Dlatego upewnij się, że regularnie tworzysz kopię zapasową danych i tworzysz plik kopii zapasowej. Możesz użyć dowolnej aplikacji, która umożliwia utworzenie pliku kopii zapasowej. Niektóre z najlepszych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych na komputery Mac to Carbon Copy Cloner i SuperDisk. Obie te aplikacje umożliwiają również tworzenie kopii zapasowych danych na dyskach zewnętrznych. Jeśli masz więcej niż jednego Maca, możesz użyć tych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych danych z jednego Maca na drugi.

5) Szyfrowanie to najskuteczniejsza ochrona

Najlepszym sposobem ochrony danych przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem jest zaszyfrowanie ich za pomocą dobrego oprogramowania szyfrującego. Najlepszym sposobem na to jest użycie narzędzia do szyfrowania Mac. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do szyfrowania komputerów Mac. Najlepszym sposobem na wybór najlepszego narzędzia do szyfrowania komputerów Mac jest skorzystanie z testu szyfrowania. Możesz użyć tych testów, aby znaleźć najlepsze oprogramowanie do szyfrowania dla swojego Maca.

Istnieje wiele narzędzi do szyfrowania dla komputerów Mac. Jednak tylko nieliczne są skuteczne. Tak więc jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić przy wyborze oprogramowania szyfrującego dla komputera Mac, jest wybranie testu szyfrowania. Na rynku dostępnych jest wiele testów szyfrowania. Aby wybrać najlepszy test szyfrowania, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Najpierw musisz przyjrzeć się liczbie głosów, jaką narzędzie szyfrujące ma na rynku. Najlepszy test szyfrowania będzie miał dużą liczbę głosów. Po drugie, musisz przyjrzeć się liczbie recenzji dostępnych na rynku. Najlepszy test szyfrowania będzie miał wiele recenzji. I na koniec musisz przyjrzeć się liczbie użytkowników korzystających z tego narzędzia do szyfrowania. Najlepszy test szyfrowania będzie miał wielu użytkowników.

Po wybraniu najlepszego narzędzia do szyfrowania dla komputera Mac możesz użyć tego narzędzia do zaszyfrowania danych. Po zaszyfrowaniu danych nie możesz ich odczytać, jeśli nie masz klucza deszyfrującego. Upewnij się więc, że używasz szyfrowania do ochrony danych przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Jest to najskuteczniejszy sposób ochrony danych przed hakerami.

6) Nie ignoruj ​​wbudowanych funkcji bezpieczeństwa MacOS

Najlepszym sposobem ochrony komputera Mac przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem jest korzystanie z wbudowanych funkcji zabezpieczeń urządzenia. Te funkcje chronią Twoje urządzenie przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem w Internecie. Funkcje te obejmują GateKeeper, funkcję profilu, kwarantannę plików, ukrywanie plików i wiele innych. Musisz się upewnić, że wszystkie te funkcje są wyłączone, ponieważ są niebezpieczne.

Te funkcje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Maca. Ale jeśli je włączysz, będą stale zakłócać działanie Twojego komputera. Jedyny czas, w którym musisz korzystać z tych funkcji, to instalacja nowej aplikacji lub naprawa komputera Mac. Następnie musisz wyłączyć te funkcje.

Podsumowując

Zawsze, gdy używasz komputera Mac, musisz chronić go przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Jest na to wiele sposobów. Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia komputera Mac jest tworzenie kopii zapasowej danych i aktualizowanie oprogramowania antywirusowego. Upewnij się, że trzymasz się z dala od podejrzanych stron internetowych i nie włączaj GateKeeper. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa komputerów Mac, które musisz znać.

Jeśli chcesz, aby Twój Mac był jeszcze bezpieczniejszy, możesz użyć uwierzytelniania dwuskładnikowego. Zapewni to ochronę Twoich danych jeszcze bardziej, ponieważ będzie wymagało dwóch czynników uwierzytelniania. Dlatego upewnij się, że korzystasz z tych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, aby Twoje urządzenie było chronione przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.