Ukryte sztuczki w iPhone, które ułatwią Ci życie

Potrójne dotknięcie tylnej części iPhone’a, aby zrobić zrzut ekranu lub wyciszyć głośność – fajna sprawa. Jednak nie każdy potrzebuje telefonu do robienia takich rzeczy. Są inne, fundamentalne funkcje, które mogą być dla Ciebie bardzo przydatne.

Poniżej znajduje się niewyczerpująca lista sposobów na szybsze i wygodniejsze korzystanie z iPhone’a. Niektóre zadania, takie jak wpisywanie adresu e-mail lub adresu domowego, staną się łatwiejsze. Inne, np. usuwanie niechcianych zdjęć z biblioteki, będzie znacznie szybsze.

Przewiń w górę jednym dotknięciem


Jeśli przewijasz stronę internetową w dół i chcesz wrócić na początek, dotknij górnej środkowej części ekranu obok przedniego aparatu. To dotknięcie przeciągnie Cię z powrotem na szczyt. Możesz to zrobić nie tylko na stronach internetowych, ale również w większości aplikacji na telefonie — w tym na ekranach ustawień.

Zamiast wściekle przewijać, aby wrócić na górę, możesz po prostu dotknąć górnej części ekranu. Doskonale się to sprawdza w mediach społecznościowych i na aplikacji e-mail. Dzieki temu jednym kliknięciem możesz wrócić do najnowszych elementów. Ponadto, jeśli kiedykolwiek zostałeś wyrzucony na górę strony internetowej, nie wiedząc dlaczego, może to odpowiedzieć na to pytanie.

Przestań wpisywać swój pełny adres e-mail


Możesz sprawić, że dowolne przypadkowe znaki przekształcą się w rzeczy, które cały czas wpisujesz lub rzeczy, które trudno zapamiętać. Przejdź do Ustawień i dotknij Ogólne. Kliknij w Klawiatura, a następnie stuknij w Zastępowanie tekstu, aby dodać wszystko, co Ci odpowiada. Mogę zasugerować:

– Wpisuj „eml”, aby rozwinąć swój pełny adres e-mail 🙂
– Ustaw tekst zastępujący adres domowy, jeśli musisz go często wpisywać
– Ustawienie kodów lub innych rzadko używanych informacji

Pamiętaj jednak, że będziesz musiał użyć nietypowych liter, aby wywołać zamianę tekstu. Jeśli na przykład użyjesz „e-mail”, za każdym razem, gdy wpiszesz to słowo, pojawi się zamiennik, co może być denerwujące. Jako bonus, te zamienniki tekstu są synchronizowane w iCloud, więc jeśli używasz komputera Mac lub iPada, będą one również tam dostępne.

Ukryj zdjęcia przed szpiegami


W aplikacji Zdjęcia możesz ukryć zdjęcia przed pojawieniem się w ogólnej bibliotece zdjęć. Dzięki temu poufne obrazy nie będą widoczne za każdym razem, gdy otworzysz tę aplikację. Aby ukryć zdjęcie, dotknij jednego (lub wybierz kilka), a następnie dotknij ikony udostępniania – pola ze strzałką skierowaną w górę. Przewiń w dół, aż zobaczysz Ukryj i wybierz tę opcję.

Możesz znaleźć ukryte zdjęcia, przechodząc do Albumów i przewijając w dół, aż zobaczysz Ukryte. Jeśli nie chcesz, aby ten ukryty folder w ogóle się pojawiał, możesz go również ukryć, przechodząc do Ustawień i wyłączając go w sekcji Zdjęcia.

Usuń stare zrzuty ekranu


Podczas dotykania sekcji Albumy w aplikacji Zdjęcia i przewijania w dół, aby przejść do opcji Ukryte, być może zauważyłeś inne rodzaje multimediów, które aplikacja automatycznie oddziela. Czyszczenie starych zrzutów ekranu lub nagrań ekranowych przez dotknięcie tych sekcji może być prostym sposobem na zwolnienie większej ilości miejsca. Jest to również szybki sposób na usunięcie przypadkowych śmieci z biblioteki wspomnień.

Usuń aplikacje z ekranu głównego (bez ich usuwania)


Jestem minimalistą i masz problem z dużą ilością aplikacji? Zabierz się za usuwanie rzadko używanych aplikacji z pola widzenia.

Jeśli długo naciśniesz aplikację, a następnie wybierzesz Usuń aplikację, w oknie dialogowym pojawi się opcja Usuń aplikację lub Usuń z ekranu głównego. Jeśli usuniesz ikonę z ekranu głównego, będzie ona nadal wyświetlana w Bibliotece aplikacji (przesuwaj palcem w lewo, aż dojdziesz do Biblioteki aplikacji). Zawsze możesz później dodać go z powrotem do ekranu głównego, wykonując czynności odwrotne. Znajdź aplikację w Bibliotece aplikacji, naciśnij ją i przytrzymaj, a następnie wybierz opcję Dodaj do ekranu głównego.

Zmień układ ekranu głównego w kilka sekund, a nie godzin

Podobnie, jeśli chcesz uporządkować układ ekranu głównego, możesz przenosić całe ekrany aplikacji bez przenoszenia poszczególnych ikon. Na ekranie głównym dotknij i przytrzymaj kropki u dołu, które reprezentują liczbę ekranów jakie masz. Ikony będą przez chwilę drgać, a następnie zobaczysz wszystkie ekrany główne. Możesz odznaczyć te, których nie chcesz już widzieć, lub przesunąć każdy prostokąt, aby zmienić ich kolejność.

Przypinaj wiadomości od znajomych, aby się nie zgubiły

W Wiadomościach, jeśli dotkniesz i przytrzymasz wiadomość grupową lub indywidualną, pojawi się kilka opcji, w tym Przypnij. Wybierz to, a ten wątek wiadomości utknie na górze, przed wszystkimi innymi wiadomościami. Możesz to zrobić z kilkoma osobami lub grupami, co znacznie ułatwia znalezienie osób, z którymi najczęściej rozmawiasz.

Szybko zablokuj telefon dla większego bezpieczeństwa

Jeśli martwisz się, że władze zmuszą Cię do odblokowania telefonu za pomocą danych biometrycznych, istnieje sposób na szybkie wyłączenie Face ID i Touch ID. W przypadku iPhone’a 8 i nowszych naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk po prawej stronie i jeden z przycisków głośności przez około dwie sekundy.

Spowoduje to wyświetlenie ekranu umożliwiającego wyłączenie telefonu. Kliknij Identyfikator medyczny lub przejdź do Emergency SOS. Wyświetlenie tego ekranu spowoduje również wyłączenie danych biometrycznych, co spowoduje konieczność ponownego wprowadzenia kodu dostępu w celu uzyskania dostępu do telefonu.