Jak prawidłowo ocenić czy bateria w iPhone jest do wymiany?

Wymiana baterii iPhone

Szybko spada Ci poziom naładowania baterii w iPhone? Telefon potrafi się samoczynnie wyłączyć?

W tym artykule wyjaśnimy wszystkie podstawowe zagadnienia związane z bateriami w iPhone oraz podpowiemy co zrobić w konkretnych sytuacjach, ponieważ nie każde problemy rozwiązuje się wymianą baterii. 

Wszystkie baterie akumulatorowe są częściami eksploatacyjnymi i mają ograniczoną liczbę cykli ładowania. Chemiczne zużywanie się baterii litowo-jonowych powoduje powolny spadek ilości energii, jaką przechowują. W wyniku tego skraca się czas, po którym telefon wymaga doładowania. Określamy to jako maksymalna pojemność baterii — tj. pojemności baterii względem jej pojemności, gdy była nowa. Oprócz tego spada również gotowość baterii na chwilowy pobór mocy (szczytowy pobór mocy).

Przy niskim stanie naładowania baterii oraz jednoczesnym wyższym wieku chemicznym baterii/niższych temperaturach, użytkownicy częściej doświadczają nieoczekiwanego wyłączania. W ekstremalnych okolicznościach wyłączenia mogą zdarzać tak często, że urządzenie przestaje być niezawodne lub nawet przestaje się nadawać do użytku.

W jakich odstępach czasowych konieczna jest wymiana baterii w iPhone?

Wymiana baterii w iPhone powinna być przeprowadzana raz na 2-3 lata użytkowania, podobnie dla komputera MacBook i iPada gdzie okres wyniesie 3-4 lata. Wszystko zależy więc od tego jak często korzystamy z danego urządzenia.

Należy pamiętać, że szybkie rozładowywanie się baterii może być też spowodowane również uszkodzeniem płyty głównej. Najczęstszą wadą która może być związana z płytą główną jest uszkodzony układ zasilania U2. O tej usterce możesz przeczytać tutaj.

Wyświetla się Wam niska kondycja baterii iPhone, kiedy wymienić baterie?

Należy pamiętać, że przy niskim stanie naładowania baterii, starszej i wyeksploatowanej baterii lub niższych temperaturach użytkownicy częściej doświadczają nieoczekiwanego wyłączania. W rezultacie w ekstremalnych przypadkach wyłączenia mogą zdarzać się na tyle często, że urządzenie przestaje być niezawodne lub nadawać się do użytku.

Można również zauważyć takie oznaki jak:

 • Wolniejsze uruchamianie się aplikacji
 • Niższa płynność przewijania
 • Przygaszenie podświetlenia
 • Niższa o nawet 3 dB głośność głośnika
 • Wyłączona widoczność lampy błyskowej

Szybko spada kondycja baterii w iPhone, jak to sprawdzić?

W przypadku telefonów iPhone 6 i nowszych system iOS 11.3 i nowszy oferuje nową funkcję wyświetlania kondycji baterii oraz informowania o potrzebie jej wymiany. Elementy te są dostępne na ekranie Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Dzięki temu wymiana baterii w iPhone oparta jest wtedy o wyniki testu a nie o subiektywną ocenę użytkownika. Jednakże nawet wymiana baterii iPhone 5s jest uzasadniona i nadal często świadczymy taką usługę.

Wideo jak sprawdzić kondycję baterii:

Maksymalna pojemność baterii Na ekranie Kondycja baterii dostępne są informacje o maksymalnej pojemności baterii i jej gotowości na szczytowy pobór mocy. 

Maksymalna pojemność baterii jest miarą pojemności baterii urządzenia względem pojemności, gdy była nowa. Wraz z rosnącym wiekiem chemicznym pojemność baterii spada, przez co urządzenie może częściej wymagać ładowania. W zależności od czasu, jaki upłynął między wyprodukowaniem telefonu iPhone a jego aktywacją, pojemność baterii może być nieco mniejsza niż 100%.

Kiedy kondycja baterii iPhone ulega pogorszeniu, spada też jej gotowość na szczytowy pobór mocy. Na ekranie Kondycja baterii jest dostępne pole: Gotowość na szczytowy pobór mocy.

Normalna wydajność

Kiedy stan baterii iPhone pozwala obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie i funkcja zarządzania wydajnością nie jest używana, jest wyświetlany ten komunikat: Bateria może obecnie obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie. Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Należy pamiętać, że roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Oczywiście nie każda bateria jest już objęta gwarancją.

Jaką baterię wybrać do iPhone?

Na rynku dostępnych jest kilka/kilkanaście opcji wyboru baterii. Poza oryginalnymi mamy dostęp do szeregu nieoryginalnych rozwiązań. Niektóre dają oficjalną informację, że bateria jest innego producenta (np. Green Cell) inni podszywają się pod oryginał i tylko dzięki specjalnym programatorom można sprawdzić jakie jest ich prawdziwe pochodzenie. 

Z naszego doświadczenia wynika, że 80% ofert mówiących o sprzedaży/montażu oryginalnej baterii mija się z prawdą. Zwykły użytkownik iPhone jest jednak pozbawiony możliwości sprawdzenia takiej informacji.

W naszym serwisie wymieniamy baterie na oryginalne w modelach od iPhone 6 wzwyż. W takich urządzaniach jak iPhone 5S i niżej oryginalne baterie mają już wiele lat i ich sprawność jest słabsza niż nieoryginalnych ale wyprodukowanych kilka lat później.

Problem z komunikatem o wymianie baterii w iPhone

W modelach od iPhone Xs wzwyż firma z Cupertino przypisała numer seryjny baterii do telefonu. W momencie wymiany baterii (zarówno na oryginalną jak i zamiennik) numery seryjne przestają się zgadzać i w ustawieniach znajdziemy informacje o wymianie baterii (nie jest to informacja o jej oryginalności tylko o fakcie jej wymiany). Autoryzowane serwisy mają możliwość zmiany tych numerów, natomiast my jako pogwarancyjny serwis jesteśmy tej możliwości pozbawieni. 

Pytania sprawdzające czy musisz wymienić baterię:

Czy zauważyłeś ze czas pracy baterii w twoim urządzeniu się skrócił i musisz ładować je coraz częściej ? 

 • Tak 
 • Nie  

Czy iPhone wyłącza się w niskich temperaturach nawet mając kilkanaście/kilkadziesiąt % naładowania?

 • Tak 
 • Nie  

Czy w statusie baterii pokazuje się „Serwis”? (postępuj zgodnie ze ścieżką: Ustawienia -> Bateria -> Kondycja baterii)

 • Tak (zdecydowanie wymienić baterię)
 • Nie 

Jaka jest wydajność baterii w twoim iPhone

 • Poniżej 80% (zdecydowanie trzeba wymienić)
 • Od 80% do 85% (wymienić jeśli wcześniej odpowiedzi były pozytywne)
 • Powyżej 85% (brak konieczności wymiany)

Z pytań wychodzi że trzeba wymienić baterię w iPhone?

Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedź jest pozytywna, najlepszą opcją może być wizyta w iCare. Oferujemy płatną wymianę baterii w zaledwie 20 min w następujących  cenach:

 • starsze modele iPhone, tj. 5 i 5c – 120zł
 • iPhone 5s – 120 zł
 • iPhone SE – 130 zł
 • w przypadku iPhone 6 – 150 zł
 • cena dla iPhone 6 Plus, 6s, 6s Plus – 150 zł
 • wymiana baterii iPhone 7 – 150 zł
 • model iPhone 7 Plus – 150 zł
 • wymiana baterii iPhone 8 – 200 zł
 • model iPhone 8 Plus – 200 zł
 • iPhone X oraz wyżej – 300 zł

Czy warto samodzielnie wymieniać baterię w iPhone?

Jeśli jesteś byłym serwisantem Apple, czemu nie. Jeśli masz zacięcie do elektroniki i nie boisz się konsekwencji (naprawianie szkód bywa drogie lub niemożliwe) to możesz zaryzykować. Jeśli nie masz doświadczenia z elektroniką i przyświeca Ci zaoszczędzenie 100 zł… daruj sobie. Mieliśmy mnóstwo klientów z urwanymi taśmami kamer, ekranów lub przycisków HOME. Niektóre z tych szkód da się naprawić, ale uszkodzenie Touch ID lub Face ID nie da się cofnąć. iPhone staje się wybrakowany.

Komunikat po wymianie baterii

Wymiana baterii w iPhone XS oraz wyższych modelach jest problematyczna. Nasz serwis oferuje wymianę baterii w iPhone tych generacji, jednak nowe zabezpieczenie Apple sprawia, że mimo iż nawet zainstalujemy oryginalną baterię, to bez wpisania jej SN do systemu APPLE, nie będzie ona poprawnie wskazywała kondycji baterii.

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę baterii, będzie nas czekać niemiła niespodzianka – w sekcji kondycja baterii nie będzie dostępna informacja o jej procentowym zużyciu.

Natomiast wymiana baterii w tych modelach iPhonie , nawet jeżeli będzie to bateria oryginalna pozyskana z dystrybucji Apple czy chociażby wyjęta z innego telefonu i przełożona do drugiego, to funkcja kondycji baterii nie pokaże nam procentowego zużycia w „Maksymalna pojemność”, a jedynie myślnik. Poza tym telefon będzie informował nas o tym, że bateria jest w trybie SERWIS, pomimo że jest nowa i sprawna, a nawet oryginalna.

Po uruchomieniu iPhone na nowej baterii, na ekranie powiadomień pojawi nam się informacja o ważnej wiadomości o baterii. Informacja będzie wyświetlana po uruchomieniu telefonu przez 4 dni od wymiany baterii tylko po uruchomieniu, później przestanie być wyświetlana.

Ile kosztuje wymiana baterii w iPhone w autoryzowanym serwisie?

Poniżej podajemy ceny autoryzowanych serwisów:

Ile trwa wymiana baterii w iPhone

Na wymianę baterii możesz się umówić wcześniej na stronie umów wizytę a my przeprowadzimy wymianę baterii w 15-20 min. 

Wykonaliśmy już tysiące wymian baterii, jednak nadal do każdego telefonu podchodzimy jakby to był nasz telefon.

Jeżeli nie masz czasu na wizytę w serwisie, skorzystaj z możliwości dostarczenia do nas swojego iPhone kurierem.

Serwis iCare – bezpieczna i szybka naprawa bez wychodzenia z domu!

Inne naprawy iPhone:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.