Kiedy i dlaczego należy wymienić baterię?

20 listopada 2018 Bez kategorii Wymiana baterii w iPhone taśma

Wszystkie baterie akumulatorowe są częściami eksploatacyjnymi i mają ograniczoną liczbę cykli ładowania. Z czasem pojemność i wydajność baterii spadają, wskutek czego ostatecznie wymagają one wymiany. Wymiana baterii w iPhone należy przeprowadzać raz na 2-3 lata użytkowania, podobnie dla komputera MacBook i iPada gdzie okres wyniesie 3-4 lata. Wszystko zależy więc od tego jak często korzystamy z danego urządzenia.

Należy pamiętać, że przy niskim stanie naładowania baterii, starszej i wyeksploatowanej baterii lub niższych temperaturach użytkownicy częściej doświadczają nieoczekiwanego wyłączania. W rezultacie w ekstremalnych przypadkach wyłączenia mogą zdarzać się na tyle często, że urządzenie przestaje być niezawodne lub nadawać się do użytku. Można również zauważyć takie oznaki jak:

  Wolniejsze uruchamianie się aplikacji

  Niższa płynność przewijania

  Przygaszenie podświetlenia

  Niższa o nawet 3 dB głośność głośnika

  Wyłączona widoczność lampy błyskowej

 Jak sprawdzić kondycję baterii

W przypadku telefonów iPhone 6 i nowszych system iOS 11.3 i nowszy oferuje nową funkcję wyświetlania kondycji baterii oraz informowania o potrzebie jej wymiany. Elementy te są dostępne na ekranie Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Dzięki temu wymiana baterii w iPhone oparta jest wtedy o wyniki testu a nie o subiektywną ocenę użytkownika.

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Należy pamiętać, że roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Oczywiście nie każda bateria jest już objęta gwarancją. W takim przypadku najlepszą opcją może być wizyta w iCare, który oferuje płatną wymianę baterii w zaledwie godzinę w następujących  cenach:

  • starsze modele iPhone, tj. 5 i 5c – 120zł
  • iPhone 5s i SE – 150 zł
  • w przypadku iPhone 6 – 180 zł
  • cena dla iPhone 6 plus, 6s, 6s plus i 7 – 200 zł
  • model iPhone 7 plus – 250 zł